Palmares Oscar 2011

Cu puţin timp în urmă s-a încheiat ediţia cu numărul 83 a Premiilor Academiei Americane de Film. Câştigătoarea ediţiei poate fi considerată pelicula lui Tom Hooper, The King’s Speech, care şi-a adjudecat distincţiile pentru cel mai bun lung-metraj, cea mai bună regie, cel mai bun actor într-un rol principal şi cel mai bun scenariu original. O cronică a filmului găsiţi aici. Filmul lui David Fincher, The Social Network, considerat de mulţi drept principal contracandidat la categoria cel mai bun film, a trebuit să se mulţumească cu premiul pentru cel mai bun scenariu adaptat, cea mai bună coloană sonoră şi pentru montaj. Toy Story 3 a primit premiul pentru cea mai bună animaţie, în timp ce la categoria documentar câştigător a fost desemnat Inside Job. Acesta este palmaresul Oscar 2011:

Cel mai bun film de lung-metraj

Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids Are All Right
The King’s Speech
127 Hours
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter’s Bone

Cel mai bun actor într-un rol principal

Javier Bardem pentru Biutiful
Jeff Bridges pentru True Grit
Jesse Eisenberg pentru The Social Network
James Franco pentru 127 Hours
Colin Firth pentru The King’s Speech

Cea mai bună actriţă într-un rol principal

Annette Bening pentru The Kids Are All Right
Nicole Kidman pentru Rabbit Hole
Jennifer Lawrence pentru Winter’s Bone
Natalie Portman pentru Black Swan
Michelle Williams pentru Blue Valentine

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Christian Bale pentru The Fighter
John Hawkes pentru Winter’s Bone
Jeremy Renner pentru The Town
Mark Ruffalo pentru The Kids Are All Right
Geoffrey Rush pentru The King’s Speech

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar

Amy Adams pentru The Fighter
Helena Bonham Carter pentru The King’s Speech
Melissa Leo pentru The Fighter
Hailee Steinfeld pentru True Grit
Jacki Weaver pentru Animal Kingdom

Cea mai bună regie

Darren Aronofsky pentru Black Swan
David O. Russell pentru The Fighter
Tom Hooper pentru The King’s Speech
David Fincher pentru The Social Network
Joel Coen, Ethan Coen pentru True Grit

Cel mai bun film într-o limbă străină

Biutiful (Mexic)
Kynodontas / Dogtooth (Grecia)
Hævnen / In a Better World (Danemarca)
Incendies (Canada)
Hors-la-loi / Outside the Law (Algeria)

http://www.youtube.com/watch?v=r2d528Nh-Kw

Cel mai bun scenariu adaptat

127 Hours: Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Social Network: Aaron Sorkin
Toy Story 3: Michael Arndt
True Grit: Joel Coen, Ethan Coen
Winter’s Bone: Debra Granik, Anne Rosellini

Cel mai bun scenariu original

Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King’s Speech: David Seidler

Cea mai bună scenografie

Alice in Wonderland: Robert Stromberg, Karen O’Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I: Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception: Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
The King’s Speech: Eve Stewart, Judy Farr
True Grit: Jess Gonchor, Nancy Haigh

Cea mai bună imagine

Black Swan: Matthew Libatique
Inception: Wally Pfister
The King’s Speech: Danny Cohen
The Social Network: Jeff Cronenweth
True Grit: Roger Deakins

Cele mai bune costume

Alice in Wonderland: Colleen Atwood
Io sono amore / I Am Love: Antonella Cannarozzi
The King’s Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
True Grit: Mary Zophres

Cel mai bun film documentar (lung-metraj)

Exit through the Gift Shop: Banksy, Jaimie D’Cruz
Gasland: Josh Fox, Trish Adlesic
Inside Job: Charles Ferguson, Audrey Marrs
Restrepo: Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land: Lucy Walker, Angus Aynsley

http://www.youtube.com/watch?v=X2DRm5ES-uA

Cel mai bun film documentar (scurt-metraj)

Killing in the Name: Jed Rothstein
Poster Girl: Sara Nesson, Mitchell W. Block
Strangers No More: Karen Goodman, Kirk Simon
Sun Come Up: Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang: Ruby Yang, Thomas Lennon

Cel mai bun montaj

Black Swan: Andrew Weisblum
The Fighter: Pamela Martin
The King’s Speech: Tariq Anwar
127 Hours: Jon Harris
The Social Network: Angus Wall, Kirk Baxter

Cel mai bun machiaj

Barney’s Version: Adrien Morot
The Way Back: Edouard F. Henriques, Gregory Funk, Yolanda Toussieng
The Wolfman: Rick Baker, Dave Elsey

Cea mai bună coloană sonoră originală

How To Train Your Dragon: John Powell
Inception: Hans Zimmer
The King’s Speech: Alexandre Desplat
127 Hours: A.R. Rahman
The Social Network: Trent Reznor, Atticus Ross

Cea mai bună melodie originală

Country Strong: Tom Douglas, Troy Verges, Hillary Lindsey („Coming Home”)
Tangled: Alan Menken, Glenn Slater („I See the Light”)
127 Hours: A.R. Rahman, Dido, Rollo Armstrong („If I Rise”)
Toy Story 3: Randy Newman („We Belong Together”)


Cel mai bun film de animaţie (lung-metraj)

How To Train Your Dragon: Chris Sanders, Dean DeBlois
L’illusionniste: Sylvain Chomet
Toy Story 3: Lee Unkrich

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)

Day & Night: Teddy Newton
The Gruffalo: Jakob Schuh, Max Lang
Let’s Pollute: Geefwee Boedoe
The Lost Thing: Shaun Tan, Andrew Ruhemann
Madagascar, carnet de voyage / Madagascar, a Journey Diary: Bastien Dubois

Cel mai bun film de scurt-metraj (live action)

The Confession: Tanel Toom
The Crush: Michael Creagh
God of Love: Luke Matheny
Na Wewe: Ivan Goldschmidt
Wish 143: Ian Barnes, Samantha Waite

Cel mai bun montaj de sunet

Inception: Richard King
Toy Story 3: Tom Myers, Michael Silvers
Tron: Legacy: Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable: Mark P. Stoeckinger

Cel mai bun mixaj de sunet

Inception: Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick
The King’s Speech: Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt: Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan, William Sarokin
The Social Network: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Cele mai bune efecte speciale

Alice in Wonderland: Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I: Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter: Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski, Joe Farrell
Inception: Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb
Iron Man 2: Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Share

Post Author: 1001arte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *